To obecnie najbardziej popularna forma uprawiania sztuk/sportów walki wśród wielu milionów ludzi na całym świecie. Forma rekreacyjna zakłada program na średnim poziomie możliwości, co nie znaczy, że nie można dać z siebie maksimum możliwości w trakcie zajęć. Ta forma pociąga ludzi pragnących osiągnąć fizyczną i psychiczną dyscyplinę wewnętrzną, dążących do osiągnięcia celu poprzez realne działanie. Dla wielu osób pracujących w ciągłym napięciu, trening stanowi antidotum na nieprzerwane pasmo stresów.
Sztuki i sporty walki jako samoobrona
Najważniejszą przyczyną popularności Oyama (Kyokushin) Karate jak i Thai Kick Boxingu jako środka samoobrony jest krótki termin przyswojenia podstawowych elementów niezależnych od wieku i płci.
Sport
OYAMA Karate czy Thai Kick Boxing jako sporty dają trenującym możliwość sprawdzenia się w rywalizacji sportowej poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach. Od turniejów pierwszego kroku po Mistrzostwa i Puchary Polski na międzynarodowych imprezach wysokiej rangi kończąc. Rywalizacja sportowa odbywa się w konkurencji pełnego kontaktu z użyciem lub bez używania ochraniaczy w zależności od rangi zawodów.
Co jeszcze?
Młodzież wciąż poszukuje możliwości zaspokojenia swoich naturalnych dążeń - do rywalizacji, do określenia się, a nawet dominacji... Stąd tak wielka popularność wschodnich sztuk walki. Niosą one bowiem w sobie wiele wartości istotnych dla współczesnego człowieka. Ale tylko wtedy, gdy na treningu przestrzegana jest dyscyplina i panują właściwe relacje między członkami ćwiczącej grupy a instruktorem. Już głęboki ukłon rozpoczynający i kończący ćwiczenia jest symbolem szacunku dla drugiego człowieka. Osoby uprawiające sztuki walki, uczą się od początku grzeczności, szacunku, ciężkiej pracy, dyscypliny, punktualności i wielu innych... Ci, którym to nie odpowiada, szybko tracą motywację do treningu. Potwierdzają to przeprowadzone badania w kraju i zagranicą. Analiza zebranych opinii i wyniki innych badań utwierdzają w przekonaniu o całościowym oddziaływaniu treningu na osobowość, w której wyróżnia się sfery: fizyczną, intelektualną, emocjonalną, wolicjonalną, społeczną, etyczno-moralną. Z przeprowadzonych badań także wynika, że większość ankietowanych ćwiczących (82%) zauważyła u siebie łatwiejsze opanowanie umiejętności relaksacji psychofizycznej. Stali się przez to mniej nerwowi, pobudliwi i agresywni. Uprawianie wschodnich sztuk walki zatem skutecznie kształtuje osobowość młodych ludzi.