Młodzież/Dorośli

Młodzież/Dorośli

opublikowano 2013-02-25 o godzinie 09:54

Sztuki i sporty walki jako rekreacja

To obecnie najbardziej popularna forma uprawiania sztuk/sportów walki wśród wielu milionów ludzi na całym świecie. Forma rekreacyjna zakłada program na średnim poziomie możliwości, co nie znaczy, że nie można dać z siebie maksimum możliwości w trakcie zajęć. Ta forma pociąga ludzi pragnących osiągnąć fizyczną i psychiczną dyscyplinę wewnętrzną, dążących do osiągnięcia celu poprzez realne działanie. Dla wielu osób pracujących w ciągłym napięciu, trening stanowi antidotum na nieprzerwane pasmo stresów. Wtopienie się w świat innych wartości jakie obowiązują w Dojo (sali ćwiczeń) poprzez poddanie się reżimowi treningowemu zmusza do skupienia uwagi na technice, oddychaniu, walce. Głębokie zaangażowanie fizyczne i psychiczne powoduje hamowanie i wyciszanie w obszarach mózgu, które przez wiele godzin dziennie są eksploatowane. Końcowym elektem ćwiczeń jest uczucie odprężenia.

Sztuki i sporty walki jako samoobrona

Najważniejszą przyczyną popularności Oyama (Kyokushin) Karate jak i Thai Kick Boxingu jako środka samoobrony jest krótki termin przyswojenia podstawowych elementów niezależnych od wieku i płci. Druga przyczyna to zamknięty system bloków kryjących całe ciało charakterystyczny dla danej dyscypliny. Odpowiada on właśnie najczęściej formie ataków ze strony chuliganów w dużych aglomeracjach miejskich, tzn. w postaci pobicia rękami i nogami. Każdy orientuje się, że bardzo rzadko zdarza się agresywny atak w postaci przewracania, wykręcania rąk czy bicia kijem - obrona przed takimi atakami wydaje się być domeną innych sztuk walki. Panuje przekonanie, że Oyama Karate czy Thai Boxing są zbudowane jedynie na technikach uderzeń i kopnięć, i że taka metoda samoobrony jak uwolnienie rąk z uchwytu jest domeną judo lub aikido. Jest to oczywiście nie do końca prawdziwe. Każda z nich rozwinęła swe własne cechy. Prawdą natomiast jest, że podstawową bronią Karate i Thai Boxingu są bloki, uderzenia i kopnięcia, nie znaczy to bynajmniej, że inne techniki nie mogą i nie są stosowane. Mimo potencjalnych możliwości samoobrony zwycięstwo nad przeciwnikiem bez rozpoczęcia walki jest najtrudniejszą sztuką i stanowi jedną z podstawowych zasad sztuk walki. Na przykład "Przysięga Dojo" stanowi etyczno-moralne zobowiązanie do nie stosowania technik karate poza dojo. W sekcjach nowoczesnego, uniwersalnego OYAMA Karate czy THAI Boxingu nie ćwiczy się stricte samoobrony, choć są sekcje gdzie poświęca się na to osobne zajęcia. System szkolenia zawiera dużą ilość różnych technik od prostych do skomplikowanych, jest więc sam w sobie doskonałą formą samoobrony.

Sport

OYAMA Karate czy Thai Kick Boxing jako sporty dają trenującym możliwość sprawdzenia się w rywalizacji sportowej poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach. Od turniejów pierwszego kroku po Mistrzostwa i Puchary Polski na międzynarodowych imprezach wysokiej rangi kończąc. Rywalizacja sportowa odbywa się w konkurencji pełnego kontaktu z użyciem lub bez używania ochraniaczy w zależności od rangi zawodów.

Co jeszcze?

Młodzież wciąż poszukuje możliwości zaspokojenia swoich naturalnych dążeń - do rywalizacji, do określenia się, a nawet dominacji... Stąd tak wielka popularność wschodnich sztuk walki. Niosą one bowiem w sobie wiele wartości istotnych dla współczesnego człowieka. Ale tylko wtedy, gdy na treningu przestrzegana jest dyscyplina i panują właściwe relacje między członkami ćwiczącej grupy a instruktorem. Już głęboki ukłon rozpoczynający i kończący ćwiczenia jest symbolem szacunku dla drugiego człowieka. Osoby uprawiające sztuki walki, uczą się od początku grzeczności, szacunku, ciężkiej pracy, dyscypliny, punktualności i wielu innych... Ci, którym to nie odpowiada, szybko tracą motywację do treningu. Potwierdzają to przeprowadzone badania w kraju i zagranicą. Analiza zebranych opinii i wyniki innych badań utwierdzają w przekonaniu o całościowym oddziaływaniu treningu na osobowość, w której wyróżnia się sfery: fizyczną, intelektualną, emocjonalną, wolicjonalną, społeczną, etyczno-moralną. Z przeprowadzonych badań także wynika, że większość ankietowanych ćwiczących (82%) zauważyła u siebie łatwiejsze opanowanie umiejętności relaksacji psychofizycznej. Stali się przez to mniej nerwowi, pobudliwi i agresywni. Uprawianie wschodnich sztuk walki zatem skutecznie kształtuje osobowość młodych ludzi.

• Sponsorzy i Partnerzy Klubu
• Miejsce na Twoją reklamę
zadzwoń
+48 602 186 770
i dowiedz się więcej.
Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska Józef Piłsudski
Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt. Shigeru Oyama 10 dan