Oyama (Kyokushin) Karate

Oyama (Kyokushin) Karate

opublikowano 2013-02-25 o godzinie 11:39

OYAMA (Kyokushin) - Full Contact KARATE !
Karate kontaktowe (OYAMA, Kyokushin, itp.) to najbardziej popularne karate na świecie, uprawiane praktycznie we wszystkich krajach świata!


Dyscyplina. Twarda walka. Skuteczność. Kondycja. Rozwój. Pewność siebie. Bezpieczeństwo!Twórca stylu - Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan - legenda światowego karate kontaktowego (Kyokushin, USA Kyokushin i OYAMA Karate), który po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate Kyokushin, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki takich jak np. Muay Thai. Żył 80 lat, zmarł w Nowym Jorku 14.02.2016r. (07.07.1936 - 14.02.2016).

Shigeru Oyama to na pewno jeden z największych mistrzów kontaktowego karate na świecie, prawa ręka twórcy Karate Kyokushin - Masutatsu Oyamy. W ciągu swojej blisko 70-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama wyszkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch: "Shigeru Oyama był przede wszystkim wspaniałym mistrzem i nauczycielem. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umiał nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać." Jak twierdził, bardzo dużo uczył się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szukał władzy ani taniej popularności. Raczej stronił od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia - jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - miała ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji "Perfect Karate".

Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej (full contact - t.j. z atakiem rąk w rękawicach na głowę oraz knockdown i semi-knockdown - bez atakowania głowy rękami).
Shigeru Oyama wprowadził do szkolenia m.in. szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika, zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.

Nowe autorskie Kihon Kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. Seienchin czy Kanku-dai, Kihon Kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl OYAMA również jako sztukę walki.
Zaawansowani karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i formy z bronią są dodatkowo wykonywane w formie rywalizacji sportowej.

W stylu OYAMA obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate - dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

Oyama Karate w Polsce

Styl OYAMA jako dyscyplina sportowa został zalegalizowany w Polsce w 1992 r. W tym samym roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. W 1993 roku powołany został do życia związek sportowy, obecnie OYAMA Polska Federacja Karate (OYAMA PFK). Federacja skupia aktualnie około 60 klubów sportowych, w których trenuje ponad 8 000 osób pod okiem licencjonowanych szkoleniowców. OYAMA PFK systematycznie kształci trenerów, instruktorów, sędziów i zawodników. Co roku, Związek organizuje międzynarodowe oraz ogólnopolskie seminaria i mityngi sportowo-szkoleniowe. Polska Organizacja systematycznie rozwija rywalizację sportową od 1996 roku, w której biorą udział dzieci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Rozgrywane są ogólnopolskie zawody o randze Mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz liczne turnieje regionalne. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z Mistrzostwami Świata i Europy włącznie.

Kyokushin Karate - jako pierwowzór knockdown - full contact karate...

Etymologia nazwy:

Nazwa Kyokushinkai pochodzi od japońskich słów:
- Kyoku - biegun, ekstremum, mistrzostwo
- Shin - prawda
- Kai - stowarzyszenie, organizacja
W języku polskim tłumaczone najczęściej jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy, zaś pełna nazwa (kyokushin kai kan) oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy. W wolnym tłumaczeniu również droga ku prawdzie.

Historia:

Założycielem Kyokushin karate był urodzony 27 lipca 1923, Koreańczyk, Choi Yeong-Eui, który po przybyciu do Japonii przybrał imię Masutatsu Oyama.

Stworzona przez niego Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushin Kai Kan (International Karate Organization Kyokushin Kai Kan, w skrócie IKO) była do momentu jego śmierci w 1994 roku największą organizacją sztuk walki na świecie. Po śmierci Masutatsu Oyamay ogłoszono, że na mocy testamentu sukcesorem zmarłego i nowym liderem światowego Kyokushin jest Akiyoshi Shokei Matsui.
Jednak nie wszyscy uczniowie uznali sukcesora za godnego następcę Masutatsu Oyamy, w związku z czym w latach 1994-2004 następowały kolejne rozłamy w IKO. Kolejni uczniowie Oyamy obwoływali się jego sukcesorami i otwierali kolejne Międzynarodowe Organizacje Kyokushinkaikan Karate uznając jednocześnie siebie za tych właściwych sukcesorów legendarnego twórcy stylu. W ten sposób powstawały kolejne IKO o numerach 2, 3, 4, 5 itd. Inni wielcy mistrzowie poszli własnymi drogami zakładając swoje organizacje takie jak: OYAMA, Enshin, Ashihara, Seido, Daito Juku itd.

Trening karate Kyokushin opiera się głównie na 3 elementach:

- Kihon - techniki podstawowe. Kihon ma na celu nauczenie adepta sztuki karate prawidłowej techniki uderzeń, kopnięć oraz bloków. W trakcie kihon ćwiczący stoją w rzędach w kolejności posiadanych stopni. Techniki wykonuje się po podaniu komendy przez prowadzącego ćwiczenia.
- Ido geiko - poruszanie się i trening w ruchu.
- Kata - formalne układy obrony i ataku. Kata są tradycyjnym sposobem przekazywania wiedzy o karate. W średniowiecznej Okinawie, skąd wywodzi się karate, wprowadzono przepis zabraniający chłopom posiadania wszelkiej broni - nawet noży i siekier, zabroniono także uprawiania sztuk walki. Aby obronić się, Okinawczycy wymyślali więc różne układy walki, czyli kata, które umożliwiały ćwiczenie w samotności (w obawie przed donosicielami). Kata wykonuje się podobnie jak kihon - w rzędach, wg posiadanych stopni, po komendzie prowadzącego ćwiczenia.
- Kumite - wolna walka. Kumite jest kwintesencją Kyokushin karate. Masutatsu Oyama twierdził, że karate bez walki, jest tylko tańcem.

Zapraszamy na treningi!
• Sponsorzy i Partnerzy Klubu
• Miejsce na Twoją reklamę
zadzwoń
+48 602 186 770
i dowiedz się więcej.
Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska Józef Piłsudski
Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt. Shigeru Oyama 10 dan