Rekreacja

Rekreacja

opublikowano 2013-02-26 o godzinie 20:21

Karate czy Thai Box powstało przeszło tysiąc lat temu, wykorzystując naturalne dla człowieka narzędzia, takie jak pięści, łokcie, kolana, stopy, czy głowa. Podstawą tych sztuk walki stał się systematyczny, rygorystyczny trening cielesny, który miał przygotować adeptów do fizycznego wysiłku, jakim niewątpliwie jest walka w pełnym kontakcie (full contact). Obecnie treningi zostały dostosowane do poziomu ćwiczących.
Powstało wiele grup rekreacyjnych, co pozwala na stopniowe doskonalenie technik i kondycji fizycznej z uwzględnieniem wieku czy posiadanego poziomu sprawności. Nie oznacza to jednak, że zajęcia są przez to ograniczane- wręcz przeciwnie! Ćwiczenia są bardzo urozmaicone. Sztuki walki są bowiem dyscyplinami ogólnorozwojowymi, co wpływa na to, że rozwijają wszystkie cechy motoryczne człowieka- zarówno szybkość, siłę, wytrzymałość, zwinność jak i gibkość. Uprawianie karate pomaga w odpowiednim rozciągnięciu mięśni, zwiększa wydolność sercowo-naczyniową i poprawia krążenie wieńcowe. Przyspiesza również przemianę materii i zmniejsza zużycie tlenu przez organizm. Sprawia, że czujemy się lepiej nawet przy wykonywaniu codziennych czynności.

Sportowa rywalizacja, czy nabycie umiejętności samoobrony nie wyrażają w pełni istoty karate czy muay thai. Nieodłącznym ich elementem jest bowiem związana z nimi filozofia, która pozwala na doskonalenie własnych cech psychicznych i szeroko rozumiany rozwój osobowościowo-duchowy. Ćwiczenia fizyczne wywierają wpływ na kształtowanie charakteru, poznawanie własnych słabości i pracę nad sobą, a także redukują poziom strachu. Jest to istotne zarówno dla młodszych jak i starszych ćwiczących. Dzieci uczą się dzięki temu cierpliwości, samoobrony, stanowczości, czujności czy umiejętności samokontroli wybuchów agresji. Koncentracja, zdobywana przy nauce skomplikowanych ruchów, pomaga w nauce. Dla dorosłych czas spędzony na ćwiczeniach jest sposobem na odreagowanie codziennych stresów, gdyż oddziałuje pozytywnie na autonomiczny układ nerwowy. Jego równowaga natomiast wpływa na stabilność emocjonalną, a co za tym idzie, chroni przed lękami i nerwicami oraz niebezpiecznymi konsekwencjami nadmiaru stresu.

Najistotniejsza w sztukach walki jest pasja. Człowiek, który oddaje się zajęciom, sprawiającym mu przyjemność, jest szczęśliwy. Istotę podejmowania wyzwań i osiągania małymi kroczkami wyznaczonych sobie celów. Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości. Satysfakcja, jaką daje nam nauka kolejnych technik czy układów kata bywa nieoceniona.
Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki - nieistotne, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, pracujesz w dużym przedsiębiorstwie, prowadzisz własną działalność, czy chodzisz do szkoły. Chcieć to móc! Jeśli więc nie boisz się pracy nad sobą, zależy Ci na hartowaniu charakteru i konsekwentnym zdobywaniu założonych sobie celów, a także lubisz czerpać radość z pokonywania własnych słabości oraz cenisz sobie dobre towarzystwo - treningi zdecydowanie przypadną Ci do gustu!

Zapraszamy na treningi :)


• Sponsorzy i Partnerzy Klubu
• Miejsce na Twoją reklamę
zadzwoń
+48 602 186 770
i dowiedz się więcej.
Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska Józef Piłsudski
Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt. Shigeru Oyama 10 dan